banner

Menu

úvodní Aktuality Motoristé pozor - od října opět jiná lékárnička a červené majáky


Motoristé pozor - od října opět jiná lékárnička a červené majáky

05.10.2018

Dne 1. 10. 2018 nabyla účinnosti vyhláška č. 207/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 82/2012 Sb. o provádění kontrol technického stavu vozidel a jízdních souprav v provozu na pozemních komunikacích (vyhláška o technických silničních kontrolách), které přináší řadu změn především pro motoristy.

 

Povinná výbava osobního automobilu a obsah lékárničky se na základě novely značně zjednodušil. Pro poskytnutí první pomoci postačí lékarnička bez plastové roušky, trojcípého šátku a náplastí s polštářkem. Zároveň není nutné lékarničku měnit po expiraci. Nově v autě v rámci povinné výbavy nemusí být náhradní pojistky, rezerva, klíč na matice ani příruční zvedák, ovšem pouze za předpokladu, že provozovatel auta má zajištěnou asistenční službu, která poskytuje služby nepřetržitě na území České  republiky.

 Motoristé pozor změna lékárničky

Mezi nejzásadnější změny pro motoristy patří tvorba uličky pro složky ISZ. Od října musí řidiči při dojíždění do kolon vytvářet prostor pro projíždějící vozy IZS tak, že doleva musí uhýbat řidiči jedoucí v levém jízdním pruhu, ostatní auta jedoucí ve středním a pravém krajním jízdním pruhu mají povinnost uhnout záchranářům doprava. Za neoprávněný vjezd do uličky může být uložena pokuta až 2.500,- Kč.

 

Novela zákona také umožňuje vozům IZS a policejním vozům využít pro výstražné majáky krom již užívané modré barvy i barvu červenou. Modré majáky mohou nově užívat i vozidla zpravodajských služeb při přepravě nosičů utajovaných informací nebo osob, kterým poskytují ochranu.

  

Víte, že náklady za advokáta můžete nárokovat po pojišťovně jako součást pojistného plnění?

Nezávazně poptat

Modernizací prošly i pravidelné kontroly motycklů kategorie L - první kontrolou na Stanici technické kontroly musí projít po šesti letech, další vždy po čtyřech letech, namísto dosavadního dvouletého cyklu. Nově také motorky s hmotností nad 400 kg nemusí absolvovat měření emisí. Změna nastává také pro majitele vozů s filtrem pevných částic DPF, kdy emisní stanice budou kontrolovat těsnost DPF namísto údajů uvedených výrobcem, a také měřit kouřivost vozů, přičemž rozptyl naměřených hodnot nesmí být věší než 0,25. Nově mohou o zřízení stanice STK požádat i běžné autoservisy.

 

Novela zákona závádí až půlmiliónové sankce za nelegální stáčení tachometrů, kdy případný postih míří především na osoby, které tachometry stáčejí opakovaně a za úplatu. Pokuta až 50.000,- Kč nově hrozí i mechanikovi, který nevystaví protokol o opravě či výměně tachometru, sankce až 10.000,- Kč bude udělována provozovateli vozidla, pokud tento protokol nepředloží při kontrole na STK.

 

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Řekli o nás

 • Na advokátní kancelář jsme se obrátili při prodeji našeho domu. Advokát připravil všechny dokumenty, projednal s...

  Více

  Manželé
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem musel vyhledat poté, co na mě byla neoprávněně podána exekuce za neexistující dluh. Advokát dosáhl...

  Více

  Klient, severní Čechy
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem vyhledala poté, co se babička rozhodla darovat mi svojí chatu. Aniž bych se musela o cokoliv starat,...

  Více

  Klientka
  Domácnost

  další reference

Aktuality

Rychlé informace k právním možnostem řešení dopadů koronaviru – zájezdy, letenky, uzavřené provozovny

Rychlé informace k právním možnostem řešení dopadů koronaviru – zájezdy, letenky, uzavřené provozovny

19.03.2020

Jelikož jsme zavaleni dotazy ohledně možností řešení dopadů koronaviru a přijatých omezení na naše klienty, přinášíme stručný přehled nejčastějších situací a způsobů, jak tyto situace řešit.

více

Videokonzultace a právní služby online - pomáháme na dálku i klientům v karanténě

Videokonzultace a právní služby online - pomáháme na dálku i klientům v karanténě

13.03.2020

S ohledem na mimořádná opatření v souvislosti s šířením koronaviru umožňuje naše advokátní kancelář ve zvýšené míře konzultace a řešení právních záležitostí prostřednictvím videokonferencí a prostředků komunikace na dálku.V případě potřeby řešit právní služby bez nutnosti fyzické návštěvy advokáta volejte tel. 378774198

více

Více aktualit

Online služby sipka

Kontaktujte nás

Plzeň

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Veleslavínova 363/33, 301 00 Plzeň

tel.: 378 774 199
fax: 378 774 198

více info

Praha

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Šafránkova 1238/1, 155 00 Praha 5

tel.: 245 009 045
fax: 245 009 146

více info

Potřebujete poradit?

Napište nám dotaz a my se vám obratem ozveme.

© Všechna práva vyhrazena Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o. - advokátní kancelář

3D securegopayonline marketing