banner

Menu

úvodní Aktuality Rychlé informace k právním možnostem řešení dopadů koronaviru – zájezdy, letenky, uzavřené provozovny


Rychlé informace k právním možnostem řešení dopadů koronaviru – zájezdy, letenky, uzavřené provozovny

19.03.2020

Jelikož jsme zavaleni dotazy ohledně možností řešení dopadů koronaviru a přijatých omezení na naše klienty, přinášíme stručný přehled nejčastějších situací a způsobů, jak tyto situace řešit.

Řada klientů má v souvislosti se současnou situací mnoho peněz (v případ zájezdů třeba i celoroční úspory) utraceno za služby, které však neobdrželi a bojí se, aby o tyto peníze nepřišli. Přinášíme proto odpovědi na nejčastější dotazy:

 Koronavirus COVID a právo

1/ Zrušené zájezdy

Řada klientů se na nás obrací s dotazy, jak řešit zrušené zájezdy. V daném případě je třeba bez zbytečného odkladu reklamovat nerealizovaný zájezd u cestovní kanceláře a vyzvat ji k vrácení zaplacené ceny. V případě, že cestovní kancelář k vrácení peněz (nebo jinému pro klienta akceptovatelnému řešení) nepřistoupí, doporučujeme řešit záležitost oficiální výzvou, nejlépe prostřednictvím odborníka z řad advokátů. Ve většině případů je nárok na vrácení peněz za neposkytnutou službu oprávněný a v případě nutnosti i úspěšně vymahatelný. S ohledem na nově přijatou právní úpravu (tzv. Lex COVID) jsme optimální postup, jak dosáhnout vrácení peněz, popsali v našem článku Jak na storno zájezdu a storno poplatky.

2/ Nerealizované lety, zrušené letenky

V daném případě doporučujeme stejný postup jako u nerealizovaných zájezdů, tedy nárok uplatnit u letecké společnosti. Z řady případů řešených v posledních dnech však víme, že letecké společnosti ke klientům v současné době přistupují vstřícně a nabízejí buď změnu termínu letu, nebo i vrácení peněz. V případě, že se klientovi nepodaří se s leteckou společností domluvit, doporučujeme dané opět řešit prostřednictvím odborníka z řad advokátů.

Nad rámec uvedeného (s ohledem na to, že letenky jsou zpravidla kupovány prostřednictvím platební karty) upozorňujeme na možnost reklamace provedené platby za letenku u vaší banky s tím, že pokud nebyla služba poskytnuta, tak banka většinou reklamaci vyhoví a platbu vrátí.

 

3/ Zrušené koncerty, kulturní akce

V těchto případech je třeba kontaktovat pořadatele kulturní akce a stejným způsobem jako výše neposkytnutou službu reklamovat a požadovat vrácení peněz (nedojde-li k jiné dohodě, jako např. přesunu akce na jiný termín; i s tím však musí zákazník souhlasit).

 

4/ Mzdy za zaměstnance v karanténě

U zaměstnanců, u kterých byla nařízena karanténa, je obdobný režim jako v případě nemocenské. Prvních 14 dnů pracovní neschopnosti hradí ve výši 60% průměrného výdělku zaměstnavatel a dále je již nemocenské hrazena příslušnou OSSZ.

 

5/ Náhrada škod způsobených nařízeními vlády v rámci vyhlášení nouzového stavu (zavřené restaurace, zákaz maloobchodního prodeje apod.)

 

V daném případě jsou dvě možnosti, jak situaci řešit. Pokud máte uzavřené pojištění pro případ uzavření provozovny, tak je třeba tuto pojistnou událost bez zbytečného odkladu nahlásit své pojišťovně a postupovat dle jejích pokynů.

V případě, že pojištění uzavřeno nemáte, doporučujeme v takovém případě postupovat dle ustanovení §36 zákona 240/2000 Sb. (Krizový zákon) a škodu požadovat po státu (povinnost státu škodu hradit vyplývá z přísl. ustanovení tohoto zákona). K uvedenému připravujeme samostatný podrobný návod s tím, že optimální postup doporučujeme před podáním žádosti konzultovat s advokátem.

V obou případech doporučujeme veškeré škody podrobně dokumentovat s tím, že v každém případě je třeba, aby si podnikatel připravil maximum dokladů o vzniklých škodách (fotodokumentace, doklady o nákupu potravin, data o průměrné návštěvnosti apod.).

V rámci uplatnění nároků na náhradu škod samozřejmě spolupracujeme se zkušenými znalci, kteří jsou schopni škodu v odpovídající výši vyčíslit a stanovit znaleckým posudkem, ale základem jsou kvalitní podklady, na které je nutno myslet již nyní.

Pro osoby, které potřebují pomoci s uplatněním nároku na náhradu škody, jsme vytvořili specializované www stránky www.paragraf36.cz, na kterých je možno prostřednictvím naší advokátní kanceláře požádat o náhradu škody za opatření dle krizového zákona.

 

Se všemi výše uvedenými situacemi Vám samozřejmě umíme pomoci, v případě zájmu nás kontaktujte.

Víte, že vám rádi pomůžeme i v mnoha jiných oblastech občanského práva? Zeptejte se nás!

Nezávazně poptat

 

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Řekli o nás

 • Na advokátní kancelář jsme se obrátili při prodeji našeho domu. Advokát připravil všechny dokumenty, projednal s...

  Více

  Manželé
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem musel vyhledat poté, co na mě byla neoprávněně podána exekuce za neexistující dluh. Advokát dosáhl...

  Více

  Klient, severní Čechy
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem vyhledala poté, co se babička rozhodla darovat mi svojí chatu. Aniž bych se musela o cokoliv starat,...

  Více

  Klientka
  Domácnost

  další reference

Aktuality

Hledáme posilu - koncipienta nebo studenta 5. ročníku FPR

Hledáme posilu - koncipienta nebo studenta 5. ročníku FPR

12.03.2021

Pro naši plzeňskou kancelář hledáme další posilu našeho týmu - advokátního koncipienta nebo studenta nebo 5. ročníku s ukončením studia jaro/léto 2021.

více

Rozvod.online - jak na rychlý rozvod bez starostí

Rozvod.online - jak na rychlý rozvod bez starostí

02.10.2020

Spustili jsme nové www stránky věnované rozvodům, svěření dětí do péče a stanovení výživného i problematice vypořádání majetku.

více

Více aktualit

Online služby sipka

Kontaktujte nás

Plzeň

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Veleslavínova 363/33, 301 00 Plzeň

tel.: 378 774 199
fax: 378 774 198

více info

Praha

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Šafránkova 1238/1, 155 00 Praha 5

tel.: 245 009 045
fax: 245 009 146

více info

Potřebujete poradit?

Napište nám dotaz a my se vám obratem ozveme.

© Všechna práva vyhrazena Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o. - advokátní kancelář

3D securegopayonline marketing