banner

Menu

úvodní Aktuality Rychlé informace k právním možnostem řešení dopadů koronaviru – zájezdy, letenky, uzavřené provozovny


Rychlé informace k právním možnostem řešení dopadů koronaviru – zájezdy, letenky, uzavřené provozovny

19.03.2020

Jelikož jsme zavaleni dotazy ohledně možností řešení dopadů koronaviru a přijatých omezení na naše klienty, přinášíme stručný přehled nejčastějších situací a způsobů, jak tyto situace řešit.

Řada klientů má v souvislosti se současnou situací mnoho peněz (v případ zájezdů třeba i celoroční úspory) utraceno za služby, které však neobdrželi a bojí se, aby o tyto peníze nepřišli. Přinášíme proto odpovědi na nejčastější dotazy:

 Koronavirus COVID a právo

1/ Zrušené zájezdy

Řada klientů se na nás obrací s dotazy, jak řešit zrušené zájezdy. V daném případě je třeba bez zbytečného odkladu reklamovat nerealizovaný zájezd u cestovní kanceláře a vyzvat ji k vrácení zaplacené ceny. V případě, že cestovní kancelář k vrácení peněz (nebo jinému pro klienta akceptovatelnému řešení) nepřistoupí, doporučujeme řešit záležitost oficiální výzvou, nejlépe prostřednictvím odborníka z řad advokátů. Ve většině případů je nárok na vrácení peněz za neposkytnutou službu oprávněný a v případě nutnosti i úspěšně vymahatelný. S ohledem na nově přijatou právní úpravu (tzv. Lex COVID) jsme optimální postup, jak dosáhnout vrácení peněz, popsali v našem článku Jak na storno zájezdu a storno poplatky.

2/ Nerealizované lety, zrušené letenky

V daném případě doporučujeme stejný postup jako u nerealizovaných zájezdů, tedy nárok uplatnit u letecké společnosti. Z řady případů řešených v posledních dnech však víme, že letecké společnosti ke klientům v současné době přistupují vstřícně a nabízejí buď změnu termínu letu, nebo i vrácení peněz. V případě, že se klientovi nepodaří se s leteckou společností domluvit, doporučujeme dané opět řešit prostřednictvím odborníka z řad advokátů.

Nad rámec uvedeného (s ohledem na to, že letenky jsou zpravidla kupovány prostřednictvím platební karty) upozorňujeme na možnost reklamace provedené platby za letenku u vaší banky s tím, že pokud nebyla služba poskytnuta, tak banka většinou reklamaci vyhoví a platbu vrátí.

 

3/ Zrušené koncerty, kulturní akce

V těchto případech je třeba kontaktovat pořadatele kulturní akce a stejným způsobem jako výše neposkytnutou službu reklamovat a požadovat vrácení peněz (nedojde-li k jiné dohodě, jako např. přesunu akce na jiný termín; i s tím však musí zákazník souhlasit).

 

4/ Mzdy za zaměstnance v karanténě

U zaměstnanců, u kterých byla nařízena karanténa, je obdobný režim jako v případě nemocenské. Prvních 14 dnů pracovní neschopnosti hradí ve výši 60% průměrného výdělku zaměstnavatel a dále je již nemocenské hrazena příslušnou OSSZ.

 

5/ Náhrada škod způsobených nařízeními vlády v rámci vyhlášení nouzového stavu (zavřené restaurace, zákaz maloobchodního prodeje apod.)

 

V daném případě jsou dvě možnosti, jak situaci řešit. Pokud máte uzavřené pojištění pro případ uzavření provozovny, tak je třeba tuto pojistnou událost bez zbytečného odkladu nahlásit své pojišťovně a postupovat dle jejích pokynů.

V případě, že pojištění uzavřeno nemáte, doporučujeme v takovém případě postupovat dle ustanovení §36 zákona 240/2000 Sb. (Krizový zákon) a škodu požadovat po státu (povinnost státu škodu hradit vyplývá z přísl. ustanovení tohoto zákona). K uvedenému připravujeme samostatný podrobný návod s tím, že optimální postup doporučujeme před podáním žádosti konzultovat s advokátem.

V obou případech doporučujeme veškeré škody podrobně dokumentovat s tím, že v každém případě je třeba, aby si podnikatel připravil maximum dokladů o vzniklých škodách (fotodokumentace, doklady o nákupu potravin, data o průměrné návštěvnosti apod.).

V rámci uplatnění nároků na náhradu škod samozřejmě spolupracujeme se zkušenými znalci, kteří jsou schopni škodu v odpovídající výši vyčíslit a stanovit znaleckým posudkem, ale základem jsou kvalitní podklady, na které je nutno myslet již nyní.

Pro osoby, které potřebují pomoci s uplatněním nároku na náhradu škody, jsme vytvořili specializované www stránky www.paragraf36.cz, na kterých je možno prostřednictvím naší advokátní kanceláře požádat o náhradu škody za opatření dle krizového zákona.

 

Se všemi výše uvedenými situacemi Vám samozřejmě umíme pomoci, v případě zájmu nás kontaktujte.

Víte, že vám rádi pomůžeme i v mnoha jiných oblastech občanského práva? Zeptejte se nás!

Nezávazně poptat

 

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Řekli o nás

 • Na advokátní kancelář jsme se obrátili při prodeji našeho domu. Advokát připravil všechny dokumenty, projednal s...

  Více

  Manželé
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem musel vyhledat poté, co na mě byla neoprávněně podána exekuce za neexistující dluh. Advokát dosáhl...

  Více

  Klient, severní Čechy
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem vyhledala poté, co se babička rozhodla darovat mi svojí chatu. Aniž bych se musela o cokoliv starat,...

  Více

  Klientka
  Domácnost

  další reference

Aktuality

Hledáme advokátního koncipienta nebo absolventa právnické fakulty

Hledáme advokátního koncipienta nebo absolventa právnické fakulty

18.08.2020

Pro naši plzeňskou kancelář hledáme další posilu našeho týmu - advokátního koncipienta nebo absolventa právnické fakulty.

více

AK CINK i v roce 2019 mezi 10 nejlepšími firmami Plzeňského kraje

AK CINK i v roce 2019 mezi 10 nejlepšími firmami Plzeňského kraje

14.10.2019

Naší advokátní kanceláři se i v letošním roce podařilo v prestižní soutěži Vodafone firma roku 2019 jako jediné advokátní kanceláři postoupit do finále Plzeňského kraje a dostat se tak do výběru 10 nejúspěšnějších firem účastnících se krajského kola.

více

Více aktualit

Online služby sipka

Kontaktujte nás

Plzeň

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Veleslavínova 363/33, 301 00 Plzeň

tel.: 378 774 199
fax: 378 774 198

více info

Praha

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Šafránkova 1238/1, 155 00 Praha 5

tel.: 245 009 045
fax: 245 009 146

více info

Potřebujete poradit?

Napište nám dotaz a my se vám obratem ozveme.

© Všechna práva vyhrazena Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o. - advokátní kancelář

3D securegopayonline marketing