banner

Menu

úvodní Trestní právo Pro dluhy do vězení? Pozor na § 209 a §211 a §223 TZ


Pro dluhy do vězení? Pozor na § 209 a §211 a §223 TZ

Jako advokátní kancelář dlouhodobě se věnující trestnímu právu a poskytující obhajobu celé řadě obviněných se setkáváme s rozšířeným názorem dlužníků, že není trestné, pokud se někdo zadluží a své dluhy nesplatí. Z uvedeného pravidla ovšem existují výjimky, o kterých je pojednáno níže.

 V rámci obhajoby se pravidelně setkáváme s třemi typy jednání dlužníků, pro které dochází často k zahájení trestního stíhání, které nezřídka končí odsouzením dlužníka i k trestu odnětí svobody.  Považujeme proto za vhodné na tyto případy upozornit.

 Odsouzený - ruce v poutech

 • Pozor na podvod (§ 209 trestního zákona - až 10 let odnětí svobody)

Velmi často se setkáváme s případy, kdy si dlužník půjčí finanční prostředky s tím, že již v době jejich půjčení si musí být vědom toho, že nebude schopen tyto finanční prostředky vrátit.

 V takovém případě dochází ke spáchání trestného činu podvodu (dle §209 TZ „Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu…“) s tím, že za takovéto jednání hrozí v případě škody velkého rozsahu až 10 let vězení.

Naproti tomu v případě, že dlužník má v době půjčení finančních prostředků za to, že je bude schopen vrátit, se o spáchání trestného činu nejedná.

 • Pozor na úvěrový podvod (§211 trestního zákona – až 10 let odnětí svobody)

Dalším častým případem je úvěrový podvod, kdy dlužník při sjednávání úvěru buď zamlčí, nebo uvede nepravdivé údaje (zaměstnavatele, výši příjmu apod.), nebo tyto peníze použije na jiný účel, než k jakému byl úvěr poskytnut. I v případě, že je dluh řádně a včas splacen se dlužník tímto dopouští spáchání trestného činu úvěrového podvodu a může být v případě škody velkého rozsahu potrestán až odnětím svobody na 10 let.

 • Pozor na zvýhodňování věřitele (§223 trestního zákona – až 8 let odnětí svobody)

Velmi často se setkáváme se stíháním dlužníků pro trestný čin zvýhodňování věřitele. Jako advokátní kancelář věnující se krom trestního práva rovněž problematice insolvence a oddlužení se pravidelně setkáváme se snahou dlužníka upřednostnit uhrazení určitého dluhu před dluhy ostatními (např. dodavateli energií, kamarádovi či rodině apod.)

Tímto jednáním se však dlužník dopouští trestného činu, neboť pokud dlužník, který je v úpadku „zmaří, byť i jen částečně, uspokojení svého věřitele zvýhodněním jiného věřitele, a způsobí tím na cizím majetku škodu…“, dopustí se dle § 223 TZ trestného činu zvýhodňování věřitele a může být v případě škody velkého rozsahu odsouzen až k 8 letům vězení.

V souvislosti s tímto protiprávním jednáním upozorňujeme rovněž na trestný čin poškození věřitele, jak je definován v §222 TZ a za který hrozí až 8 let odnětí svobody.

Víte, že kvalitní obhajoba je mimořádně důležitá již v počátečním stádiu trestního řízení?

Nezávazně poptat

Co v případě, kdy už hrozí trestní stíhání?

Samozřejmě nejlepší je prevence a výše popsaných situací se vyvarovat, ale pokud už k takové situaci dojde, doporučujeme bezodkladně (ještě před návštěvou policie) zkontaktovat zkušeného obhájce či advokátní kancelář, která se věnuje problematice trestního práva a celou situaci s ním konzultovat.

Zkušený advokát zpravidla kvalifikovaně posoudí, zda skutečně došlo ke spáchání trestného činu, jaká je pravděpodobnost, že se tento trestný čin podaří prokázat, a podle toho poradí, jakou strategii obhajoby zvolit.

 

 Potřebujete naši pomoc?

Kontaktujte nás!

 

 

[Přeskočit navigaci]

Řekli o nás

 • Právní pomoc jsem vyhledal na doporučení přítelkyně poté, co jsem byl obviněn z ublížení na zdraví. Oceňuji přístup...

  Více

  Klient
  Ublížení na zdraví

  další reference
 • Na advokátní kancelář jsme se obrátili poté, co byl náš syn obviněn z trestného činu. Díky krokům obhájce se podařilo...

  Více

  Rodiče klienta v trestní věci
  Trestný čin

  další reference
 • Na advokátní kancelář jsem se obrátila jako poškozená trestným činem. Advokát mě zastoupil v trestním řízení a pomohl...

  Více

  Klientka
  Poškozená trestným činem

  další reference

Aktuality

Začíná milostivé léto – jak se rychle zbavit dluhů jen za 908,- Kč?

Začíná milostivé léto – jak se rychle zbavit dluhů jen za 908,- Kč?

01.11.2021

Jelikož se v posledních dnech na naši advokátní kancelář CINK a partneři obrací mnoho klientů s žádostí o pomoc a rady v souvislosti se zbavením se dluhů, v rámci tzv. milostivého léta, přinášíme stručný přehled informací jak danou akci využít.

více

AK CINK i v roce 2019 mezi 10 nejlepšími firmami Plzeňského kraje

AK CINK i v roce 2019 mezi 10 nejlepšími firmami Plzeňského kraje

14.10.2019

Naší advokátní kanceláři se i v letošním roce podařilo v prestižní soutěži Vodafone firma roku 2019 jako jediné advokátní kanceláři postoupit do finále Plzeňského kraje a dostat se tak do výběru 10 nejúspěšnějších firem účastnících se krajského kola.

více

Více aktualit

Online služby sipka

Kontaktujte nás

Plzeň

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Veleslavínova 363/33, 301 00 Plzeň

tel.: 378 774 199
fax: 378 774 198

více info

Praha

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Šafránkova 1238/1, 155 00 Praha 5

tel.: 245 009 045
fax: 245 009 146

více info

Potřebujete poradit?

Napište nám dotaz a my se vám obratem ozveme.

© Všechna práva vyhrazena Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o. - advokátní kancelář

3D securegopayonline marketing