banner

úvodní Aktuality Znáte správnou výši výživného Vašeho dítěte?


Znáte správnou výši výživného Vašeho dítěte?

26.06.2017

Znáte správnou výši výživného Vašeho dítěte? Výživné ovlivňuje věk i změna poměrů

 Věděli jste, že s rostoucím věkem dítěte roste i výše výživného, neboli alimentů, které je povinen rodič, jež nemá dítě svěřené do péče, platit? Může se tak stát, že ačkoliv u předškolního dítěte rodič přispíval jedenácti procenty svého čistého příjmu, o 15 let později to může být již např. dvojnásobek. Pokud se suma, kterou získáváte od bývalého partnera, již několik let nezměnila, možná vám unikají tisíce, které jsou pro samoživitele významnou součástí rodinného rozpočtu.

 Konflikt výživné na dítě

Domluva je pro dítě nejlepší. Pokud není možná, obraťte se na soud.

To, kolik bude vyživovatel na své nezletilé (a)nebo studující dítě měsíčně přispívat, je primárně věcí domluvy mezi bývalými partnery. Nejlepší cestou, jak odpovídající výši stanovit, je vzájemný kompromis, který zajistí vhodné životní podmínky pro vyživovaného potomka. Pokud však rodiče nejsou schopni dojít konsenzu v dané záležitosti, je potřeba do věci zasvětit soud.

Ministerstvo spravedlnosti stanovilo orientační tabulku, podle které je možné vypočítat přibližnou výši výživného, které je rodič na své dítě povinen přispívat. 

 

Tabulka je orientační. Důležité jsou i kroužky a zdravotní stav dítěte.

Soud při přepočtu výživného vždy přihlíží k velkému množství proměnných, které mohou výši výživného snížit, nebo naopak i zvýšit, a výsledná suma je tak nejčastěji individuální záležitostí. Jedním z faktorů je to, jaké má vyživovatel kromě příjmů i měsíční výdaje. Jestli má trvalé zaměstnání, do kterého musí dojíždět, a kolik ho daná doprava měsíčně stojí. Zda žije sám, či má nového partnera, který mu na chod domácnosti přispívá. Soud vždy zajímá také to, vůči kolika dětem svou vyživovací povinnost plní. Zda jde o jednoho potomka, nebo více. Výživné se dále vypočítává individuálně podle potřeb každého dítěte. Zohledňuje se při tom, jaké zájmy dítě má, jaké navštěvuje kroužky a jak moc jsou finančně náročné, zda studuje na soukromé či veřejné škole, jaký je jeho zdravotní stav a podobně.

 

Vyhověl vám soud? Ještě nemáte vyhráno.Výživné na dítě tabulka

Pokud vám soud vyhoví a přizná vám právo na zvýšení výživného, nemáte ještě úplně vyhráno. Ve stále více případech se stává, že rodič svou vyživovací povinnost neplní a že zkrátka alimenty na své dítě pravidelně nezasílá. V tomto okamžiku je důležité obrátit se na soud znovu a na svém právu trvat.

Máte pocit, že podle výše uvedených informací váš bývalý partner nezasílá adekvátní výživné? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám s odhadem odpovídající výše či prosazením práv Vašeho dítěte pomůžeme.

 

Víte, že v oblasti rodinného práva umíme pomoci i v náročných a komplikovaných případech?

Nezávazně poptat

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Řekli o nás

 • Na advokátní kancelář jsme se obrátili při prodeji našeho domu. Advokát připravil všechny dokumenty, projednal s...

  Více

  Manželé
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem musel vyhledat poté, co na mě byla neoprávněně podána exekuce za neexistující dluh. Advokát dosáhl...

  Více

  Klient, severní Čechy
  Domácnost

  další reference
 • Advokáta jsem vyhledala poté, co se babička rozhodla darovat mi svojí chatu. Aniž bych se musela o cokoliv starat,...

  Více

  Klientka
  Domácnost

  další reference

Aktuality

Hledáme posilu našeho týmu

Hledáme posilu našeho týmu

18.01.2018

Pro naši plzeňskou kancelář hledáme další posilu našeho týmu - absolventa právnické fakulty na pozici advokátní koncipient nebo studenta 5. ročníku právnické fakulty s předpokládaným ukončením studia v květnu 2018 na pozici praktikanta.

více

Zvýšení minimální mzdy a zaručené mzdy od 1.1.2018 až na 24.400,- Kč

Zvýšení minimální mzdy a zaručené mzdy od 1.1.2018 až na 24.400,- Kč

23.10.2017

Od 1.1.2018 dochází k navýšení minimální měsíční mzdy z částky z 11.000 Kč na 12.200 Kč s tím, že současně se též zvyšuje minimální hodinová mzda a minimální výše odvodu na zdravotní pojištění. Víte, co to pro Vás znamená?

více

Více aktualit

Online služby sipka

Kontaktujte nás

Plzeň

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Veleslavínova 363/33, 301 00 Plzeň

tel.: 378 774 199
fax: 378 774 198

více info

Praha

Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.
Šafránkova 1238/1, 155 00 Praha 5

tel.: 245 009 045
fax: 245 009 146

více info

Potřebujete poradit?

Napište nám dotaz a my se vám obratem ozveme.

© Všechna práva vyhrazena Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o. - advokátní kancelář

3D securegopayonline marketing