Aktuality - Poradna

Jak se bránit výpovědi z práce – 11 tipů a triků

Je začátek ledna a již 2 týdny nám telefonují zaměstnanci s tím, že dostali výpověď, že ji uzavřeli ve formě dohody, že prý nemají právo na odstupné a že nevědí, jak se bránit. Jelikož se pracovnímu právu dlouhodobě věnujeme, tak už známe snad všechny triky, které ukončení pracovního poměru provázejí, a víme, jak se jim bránit.

Dostali jste tedy neoprávněně výpověď či nedostali odstupné, proplacenou dovolenou či máte jiný problém se zaměstnavatelem?

Přinášíme jako první pomoc 11 nejdůležitějších bodů, které vám mohou při výpovědi z práce pomoci:

 1. Pozor na to, co podepisujete. Jste sice povinen výpověď převzít (převzal dne a podpis), ale nic víc (žádné dohody nebo vyjádření apod.)
 2. Výpověď musí být doručena do konce měsíce (tedy např. do 31. března). Bude-li doručena až následující den nebo později, tak pracovní poměr skončí až o měsíc déle.
 3. Pozor na dohody o ukončení, výraznou měrou snižují šanci na odstupné a napadnout soudně ukončení pracovního poměru dohodou je pak velmi obtížné, ne však nemožné.
 4. I v případě dohody nezaniká nárok na odstupné, jen je pak složitější prokázat, že k ukončení došlo z důvodů na straně zaměstnavatele a že i přes to existuje nárok na odškodné.
 5. Neplatnou výpověď je třeba nejpozději do 2 měsíců napadnout u soudu, jinak se i neplatná výpověď stává platnou a nelze s tím pak již df. nic dělat.
 6. Zaměstnavateli je co nejdříve třeba písemně sdělit, že trváte na dalším zaměstnávání, od té doby mi běží nárok na mzdu s tím, že v případě vyhraného sporu (průměrná délka sporu je i několik let) dostávám uhrazenou celou mzdu, tedy např. 36 platů.
 7. Pracovní právo děláme léta, soudy probíhají v senátu, kde je jeden soudce a 2 přísedící (většinou bývalí zaměstnanci), drtivou většinou sporů tak dle naší zkušenosti vyhraje právě zaměstnanec
 8. Nevzdávejte se odstupného, ve většině případů ukončení pracovního poměru na něj máte právo
 9. Pozor na zásady rovného zacházení, i když je na zaměstnavateli, které zaměstnance propustí, nesmí při tom postupovat diskriminačně a musí dodržet zásady rovného zacházení se zaměstnanci
 10. Určitým skupinám zaměstnanců výpověď dát nelze (zaměstnanci na nemocenské, těhotné zaměstnankyně).
 11. Poraďte se s odborníky, zkušenými advokáty na pracovní právo. Vědí, na co se zaměřit a na co si dát pozor. Ve výsledku vám tak ušetří značnou finanční částku.

Věříme, že vám uvedené rady pomohou, kdy v případě potřeby jsme tu pro vás.

Dostali jste výpověď z pracovního poměru a nevíte, jak se bránit? Ozvěte se nám. Máme mnohaleté zkušenosti z pracovního práva a rádi vám pomůžeme.

Jak se bránit výpovědi

Naši zkušení advokáti se nezaleknou žádné právní výzvy.

Zanechte nám kontakt

Nechte jen číslo nebo e-mail
a my se vám ozveme do 48 hodin zpět.

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.