Aktuality - Judikatura

Odškodnění za nedůvodné trestní oznámení? Ano!

V minulosti jsme byli svědky řady trestních oznámení, které nebyly založeny na racionálním základě a které měly za úkol jen znepříjemnit život osobě, na kterou byla tato oznámení podána. S ohledem na skutečnost, že podání trestního oznámení je výkonem práva, a výkon práva nelze postihnout, byl „pachatel“ takovéhoto jednání df. nepostižitelný krom případů, kdy se tímto jednáním dopustil trestného činu křivého obvinění.

Prověřování takto smyšleného trestního oznámení však postiženou osobu mnohdy značně poškodilo již jen tím, že byla povinna strpět úkony orgánů činných v trestním řízení, o reakcích okolí ani nemluvě.

Jedním z těchto případů se zabýval i Ústavní soud, který ve svém rozhodnutí sp. zn. III. ÚS 1017/15 rozhodl o odpovědnosti oznamovatele za újmu způsobenou takovýmto oznámením a otevřel tak možnost k vymáhání této újmy po osobě, která trestní oznámení podala.

Toto rozhodnutí tak umožňuje osobám, na které bylo podáno nedůvodné trestní oznámení domáhat se náhrady škody po tom, kdo trestní oznámení podal.

Úplné znění rozhodnutí Ústavního soudů máme samozřejmě k dispozici a rádi posoudíme jeho případný dopad na Váš případ s tím, že v případě újmy způsobené Vaší osobě v souvislosti s podaným trestním oznámením Vás rádi zastoupíme při vymáhání vzniklé škody.

Odškodnění za nedůvodné stíhání

Naši zkušení advokáti se nezaleknou žádné právní výzvy.

Zanechte nám kontakt

Nechte jen číslo nebo e-mail
a my se vám ozveme do 48 hodin zpět.

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.